Vishay/Dale RN60C2742BRE6
RN60C2742BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C2742BRE6
Brief Description
RES 27.4K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C2742BRE6.pdf
Availability of RN60C2742BRE6
QUANTITY
RN60C2742BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C2742BRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C2742BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C2742BRE6
Related LinksRN60C2, RN60C2742BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C2742BRE6 Details Description
Related parts for RN60C2742BRE6
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 32V datasheet.pdf
IC POT DGTL SNGL 5K RHEO 8MSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 3A DDPAK datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 1.18" 1MM 32POS datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 920MA 410 MOHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONN MICRO-D PLUG datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf