Vishay/Dale RN60C2872BB14
RN60C2872BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C2872BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 28.7K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C2872BB14.pdf
Availability of RN60C2872BB14
QUANTITY
RN60C2872BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C2872BB14
Internal Part NumberEIS-RN60C2872BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)28.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C2872BB14
Related LinksRN60C2, RN60C2872BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C2872BB14 Details Description
Related parts for RN60C2872BB14
CAP FILM 2400PF 2% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
IC RESET CIRCUIT 3.08V SOT143-4 datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR XR20M1280L40 datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 20ppm 12pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
LED AMBER DIFFUSED 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 0.392 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 324K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 82.5 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf