Vishay/Dale RN60C3013BB14
RN60C3013BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C3013BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 301K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C3013BB14.pdf
Availability of RN60C3013BB14
QUANTITY
RN60C3013BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C3013BB14
Internal Part NumberEIS-RN60C3013BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)301k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C3013BB14
Related LinksRN60C3, RN60C3013BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C3013BB14 Details Description
Related parts for RN60C3013BB14
IC OPAMP GP 350KHZ RRO 16SSOP datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 0805 SMD datasheet.pdf
C/A 62.5125 12FIB PLE MPO datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 6 IN 4 OUT 24V datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf