Vishay/Dale RN60C3403FR36
RN60C3403FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C3403FR36
Brief Description
RES 340K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C3403FR36.pdf
Availability of RN60C3403FR36
QUANTITY
RN60C3403FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C3403FR36
Internal Part NumberEIS-RN60C3403FR36
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)340k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C3403FR36
Related LinksRN60C3, RN60C3403FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C3403FR36 Details Description
Related parts for RN60C3403FR36
SHIELD BAG 11X15" MTL-OUT 100PK datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 4.7 OHM 5% AXL datasheet.pdf
FRONT COVER K3TG WATER RESISTANT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT PNL MNT 16POS PIN datasheet.pdf
IC 32BIT SRL CMOS 80V 44PLCC datasheet.pdf