Vishay/Dale RN60C3480FRE6
RN60C3480FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C3480FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 348 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C3480FRE6.pdf
Availability of RN60C3480FRE6
QUANTITY
RN60C3480FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C3480FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C3480FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)348
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C3480FRE6
Related LinksRN60C3, RN60C3480FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C3480FRE6 Details Description
Related parts for RN60C3480FRE6
IC REG LDO 1.8V 0.3A SOT223 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 62POS R/A datasheet.pdf
OSC XO 12.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-QFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 300W datasheet.pdf
Connector Socket 46 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf