Vishay/Dale RN60C4750FR36
RN60C4750FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C4750FR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 475 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C4750FR36.pdf
Availability of RN60C4750FR36
QUANTITY
RN60C4750FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C4750FR36
Internal Part NumberEIS-RN60C4750FR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)475
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C4750FR36
Related LinksRN60C4, RN60C4750FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C4750FR36 Details Description
Related parts for RN60C4750FR36
IC XA MCU 16BIT ROMLESS 44-PLCC datasheet.pdf
RES SMD 2.74K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 6.98K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 80POS .050" datasheet.pdf
IC REG BCK 1.8V 0.35A SYNC 5USMD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 19.6K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
EVAL KIT FOR SE5008L datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 203 TYPED 20POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS SKT datasheet.pdf