Vishay/Dale RN60C4990FBSL
RN60C4990FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C4990FBSL
Brief Description
RES 499 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C4990FBSL.pdf
Availability of RN60C4990FBSL
QUANTITY
RN60C4990FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C4990FBSL
Internal Part NumberEIS-RN60C4990FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)499
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C4990FBSL
Related LinksRN60C4, RN60C4990FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C4990FBSL Details Description
Related parts for RN60C4990FBSL
CONN RECEPT 30POS .100 VERT DUAL datasheet.pdf
IC TXRX DIFF FAILSAFE LP 8SOIC datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 180POS .050" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 16V Y5V 1206 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V 10% BX 1206 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 10A 125V datasheet.pdf
CONN SOCKET DIN 64POS R/A GOLD datasheet.pdf
CONN HDR 3POS 2MM R/A TIN datasheet.pdf
3.5MM EURO HEADER RA GRN ME 18CK datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf