Vishay/Dale RNC50H1141BSRSL
RNC50H1141BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1141BSRSL
Brief Description
RES 1.14K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1141BSRSL.pdf
Availability of RNC50H1141BSRSL
QUANTITY
RNC50H1141BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1141BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1141BSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.14k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1141BSRSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1141BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1141BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H1141BSRSL
IC ENCORE MCU FLASH 16K 44PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf