Yageo RT0805BRD07280RL
RT0805BRD07280RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRD07280RL
Brief Description
RES SMD 280 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRD07280RL.pdf
Availability of RT0805BRD07280RL
QUANTITY
RT0805BRD07280RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRD07280RL
Internal Part NumberEIS-RT0805BRD07280RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)280
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRD07280RL
Related LinksRT0805BR, RT0805BRD07280RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRD07280RL Details Description
Related parts for RT0805BRD07280RL
IC VREF GND REF 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 44POS .156 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
AM60501-507-36 COVER datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.9 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CMOS 25PPM 5X7MM datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
TV 29C 29#16 SKT RECP datasheet.pdf
68UF 10V 7,6X20,4MM 125C 20000H datasheet.pdf