Vishay/Dale RN60C5831BRSL
RN60C5831BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C5831BRSL
Brief Description
RES 5.83K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C5831BRSL.pdf
Availability of RN60C5831BRSL
QUANTITY
RN60C5831BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C5831BRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C5831BRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.83k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C5831BRSL
Related LinksRN60C5, RN60C5831BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C5831BRSL Details Description
Related parts for RN60C5831BRSL
FUSE BOARD MOUNT 5A 125VAC RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 2X2 10UMAX datasheet.pdf
Crystal 16.6660MHz 30ppm 18pF 30 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
27MM HS ASSY ULTEM CLIP datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.49 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf