Vishay/Dale RN60C5902FBSL
RN60C5902FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C5902FBSL
Brief Description
RES 59K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C5902FBSL.pdf
Availability of RN60C5902FBSL
QUANTITY
RN60C5902FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C5902FBSL
Internal Part NumberEIS-RN60C5902FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)59k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C5902FBSL
Related LinksRN60C5, RN60C5902FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C5902FBSL Details Description
Related parts for RN60C5902FBSL
CONN FPC 34POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC CONTRLR HOTSWAP POSVOLT 8SOIC datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 2-INP SOT-23-5 datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
Crystal 4.0960MHz 30ppm 18pF 150 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 1.5KV X7R 1210 datasheet.pdf
TRANS RF NPN 4.5V 50MA SOT343 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 1KV X7R 1210 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 150A GRAY datasheet.pdf