Vishay/Dale RN60C59R7CRSL
RN60C59R7CRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C59R7CRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 59.7 OHM 1/4W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN60C59R7CRSL.pdf
Availability of RN60C59R7CRSL
QUANTITY
RN60C59R7CRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C59R7CRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C59R7CRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)59.7
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C59R7CRSL
Related LinksRN60C5, RN60C59R7CRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C59R7CRSL Details Description
Related parts for RN60C59R7CRSL
RES 1 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 6" 0.50MM 23POS datasheet.pdf
RES 750K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
4.20MM WTB RAHDR W/O MNTFLG datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 82K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 24VOUT 50W datasheet.pdf
RES SMD 0.0 OHM JUMPER 1/4W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
OSC XO 55.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf