Vishay/Vitramon VJ0402A1R0CNAAJ
VJ0402A1R0CNAAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402A1R0CNAAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402A1R0CNAAJ.pdf
Availability of VJ0402A1R0CNAAJ
QUANTITY
VJ0402A1R0CNAAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402A1R0CNAAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402A1R0CNAAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC, Epoxy
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.60mm)
Lead Spacing-
FeaturesNon-Magnetic
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402A1R0CNAAJ
Related LinksVJ0402A, VJ0402A1R0CNAAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402A1R0CNAAJ Details Description
Related parts for VJ0402A1R0CNAAJ
IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC 10SON datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 20pF 30 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 90W datasheet.pdf
CABLE ASSEM 2MM 30POS SGL END 6" datasheet.pdf
CONN PLUG STRAIGHT 15POS W/PIN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 450A DO200AA datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 400MHZ 516BGA datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 220V SNAP datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 40 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
TXRX CWDM 1471NM GRAY 8-CH SFP datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf