Vishay/Dale RN60C6552BB14
RN60C6552BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C6552BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 65.5K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C6552BB14.pdf
Availability of RN60C6552BB14
QUANTITY
RN60C6552BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C6552BB14
Internal Part NumberEIS-RN60C6552BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)65.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C6552BB14
Related LinksRN60C6, RN60C6552BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C6552BB14 Details Description
Related parts for RN60C6552BB14
IC REDRIVER ESATA 1CH 20TQFN datasheet.pdf
BOARD EVAL ADXRS453Z datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CARD GUIDE DEEP 4.5X0.08" BLK datasheet.pdf
DGTL ISO 3KV 2CH GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 14V 500MW SOD80 datasheet.pdf
HEATSINK FOR 45MM BGA datasheet.pdf
3 ROW VERTICAL HEADER PRESS datasheet.pdf
PLUG ASSY,TNC,75 OHM,HEX CRIMP datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 20% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf