Vishay/Dale RN60C6732DR36
RN60C6732DR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C6732DR36
Brief Description
RES 67.3K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN60C6732DR36.pdf
Availability of RN60C6732DR36
QUANTITY
RN60C6732DR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C6732DR36
Internal Part NumberEIS-RN60C6732DR36
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)67.3k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C6732DR36
Related LinksRN60C6, RN60C6732DR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C6732DR36 Details Description
Related parts for RN60C6732DR36
IC REG LDO 5V 1.5A TO220AB datasheet.pdf
HARNESS POLY NAT 1/8" 100' datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.025 TINLEAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CABLE 4COND 14AWG BLK SHLD 100' datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0402 datasheet.pdf
RES 4 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
BATTERY LITHIUM 3V 2.0MAH COIN datasheet.pdf