Vishay/Dale RN60C7500BRSL
RN60C7500BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C7500BRSL
Brief Description
RES 750 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C7500BRSL.pdf
Availability of RN60C7500BRSL
QUANTITY
RN60C7500BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C7500BRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C7500BRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C7500BRSL
Related LinksRN60C7, RN60C7500BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C7500BRSL Details Description
Related parts for RN60C7500BRSL
CAP CER 27PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RECPT 50POS .050 W/ LATCH datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY 20A WIRE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC DGTL POT 4CH 10K 20QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf