Vishay/Dale RN60C7962BBSL
RN60C7962BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C7962BBSL
Brief Description
RES 79.6K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C7962BBSL.pdf
Availability of RN60C7962BBSL
QUANTITY
RN60C7962BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C7962BBSL
Internal Part NumberEIS-RN60C7962BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)79.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C7962BBSL
Related LinksRN60C7, RN60C7962BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C7962BBSL Details Description
Related parts for RN60C7962BBSL
MOSFET N-CH 240V 350MA SOT223 datasheet.pdf
RES SMD 84.5KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 250MW TSFP-3 datasheet.pdf
CONV DC/DC 12W 9-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 34K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.604 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 23V 100A DISC 5MM datasheet.pdf
XCEDE RGHT 6PVH 8COL WK datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 275MA 3.72 OHM datasheet.pdf