Vishay/Dale RN60C8251DBSL
RN60C8251DBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C8251DBSL
Brief Description
RES 8.25K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN60C8251DBSL.pdf
Availability of RN60C8251DBSL
QUANTITY
RN60C8251DBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C8251DBSL
Internal Part NumberEIS-RN60C8251DBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.25k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C8251DBSL
Related LinksRN60C8, RN60C8251DBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C8251DBSL Details Description
Related parts for RN60C8251DBSL
RES SMD 243K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
PILOT LIGHT 12V LED ROUND YELLOW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG GRY SHLD 1000' datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.6VC SMC datasheet.pdf
C/A LC-SC 62.5/125,2.0MM 25M datasheet.pdf
RES 178 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf