Vishay/Dale RN60C8252FRE6
RN60C8252FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C8252FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 82.5K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C8252FRE6.pdf
Availability of RN60C8252FRE6
QUANTITY
RN60C8252FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C8252FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C8252FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C8252FRE6
Related LinksRN60C8, RN60C8252FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C8252FRE6 Details Description
Related parts for RN60C8252FRE6
CAP FILM 0.047UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
MOUNT RECT IC 16DIP 0.060" datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 10V X6S 0201 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 100 OHM 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 25.5K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
HEAD DRIVE datasheet.pdf
CAP FILM 75NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf