Vishay/Dale RN60C82R5FRE6
RN60C82R5FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C82R5FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 82.5 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C82R5FRE6.pdf
Availability of RN60C82R5FRE6
QUANTITY
RN60C82R5FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C82R5FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C82R5FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C82R5FRE6
Related LinksRN60C8, RN60C82R5FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C82R5FRE6 Details Description
Related parts for RN60C82R5FRE6
IC BUILDNG BLK SWCAP DUAL 16SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
INLET IEC320W/FUSE C14 SNAP4.8MM datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 1.333GHZ 783BGA datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
MICRO-D RCPT 51POS SKT 18" WIRE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN 4C 4#12 PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 13POS PIN datasheet.pdf