Vishay/Dale RN60C82R5FRE6
RN60C82R5FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C82R5FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 82.5 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C82R5FRE6.pdf
Availability of RN60C82R5FRE6
QUANTITY
RN60C82R5FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C82R5FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C82R5FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C82R5FRE6
Related LinksRN60C8, RN60C82R5FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C82R5FRE6 Details Description
Related parts for RN60C82R5FRE6
RES SMD 26.1 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
EMULATOR PERSONALITY KIT M16C/80 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP THIN FILM 4.3PF 25V 0402 datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY SSR 20A 5-24VDC ZERO CROSS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 8POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
LED EMITTER LZ1-2 AMBER datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 9.2A 7.4 MOHM datasheet.pdf