Vishay/Dale RN60C8870FB14
RN60C8870FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C8870FB14
Brief Description
RES 887 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C8870FB14.pdf
Availability of RN60C8870FB14
QUANTITY
RN60C8870FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C8870FB14
Internal Part NumberEIS-RN60C8870FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)887
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C8870FB14
Related LinksRN60C8, RN60C8870FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C8870FB14 Details Description
Related parts for RN60C8870FB14
RES 3.9K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 147 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG INLINE 8POS PIN datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 24 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 3.52"L X 2.44"W datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG SLATE 500' datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf