Vishay/Dale RN60C8872FRSL
RN60C8872FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C8872FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 88.7K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C8872FRSL.pdf
Availability of RN60C8872FRSL
QUANTITY
RN60C8872FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C8872FRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C8872FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)88.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C8872FRSL
Related LinksRN60C8, RN60C8872FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C8872FRSL Details Description
Related parts for RN60C8872FRSL
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONN CAP FOR HARPORT CONNECTORS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS SKT datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD5171DBZ datasheet.pdf
CONNECT ELEMENT TUBE MOUNTING datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
CAP ALUM 560000UF 20% 35V SCREW datasheet.pdf
CONN HDR 57POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 385MA 850 MOHM TH datasheet.pdf
TRANS 9NPN DARL 120V 2A 21SIP datasheet.pdf