Vishay/Dale RN60C9763FB14
RN60C9763FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C9763FB14
Brief Description
RES 976K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C9763FB14.pdf
Availability of RN60C9763FB14
QUANTITY
RN60C9763FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C9763FB14
Internal Part NumberEIS-RN60C9763FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)976k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C9763FB14
Related LinksRN60C9, RN60C9763FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C9763FB14 Details Description
Related parts for RN60C9763FB14
CAP FILM 0.033UF 5% 16VDC 1206 datasheet.pdf
THYRISTOR PROTECT 30A BIDIR SMB datasheet.pdf
MODULE PIP 2.2V-5.5VIN 3A 10SMD datasheet.pdf
VARISTOR 22V 30A 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.3A 6TMLF datasheet.pdf
2.5 W/B HSG datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CBL ASSY 4POS SCKT,RA-PLUG 1.5M datasheet.pdf