Vishay/Dale RN60D1021FRE6
RN60D1021FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D1021FRE6
Brief Description
RES 1.02K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D1021FRE6.pdf
Availability of RN60D1021FRE6
QUANTITY
RN60D1021FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D1021FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60D1021FRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.02k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D1021FRE6
Related LinksRN60D1, RN60D1021FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D1021FRE6 Details Description
Related parts for RN60D1021FRE6
CONN PC PIN SQUARE 0.045 TIN datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 21.5VC SMA datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf
ARDUINO MINI 05 LIGHT datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN INSERT SHELL RCPT PNL MNT datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf