Vishay/Dale RN60D1061FRE6
RN60D1061FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D1061FRE6
Brief Description
RES 1.06K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D1061FRE6.pdf
Availability of RN60D1061FRE6
QUANTITY
RN60D1061FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D1061FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60D1061FRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.06k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D1061FRE6
Related LinksRN60D1, RN60D1061FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D1061FRE6 Details Description
Related parts for RN60D1061FRE6
RES SMD 137 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LAMP HOLDER FESTOON datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT PIN datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 274K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf