Vishay/Dale RN60D10R0FR36
RN60D10R0FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D10R0FR36
Brief Description
RES 10 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D10R0FR36.pdf
Availability of RN60D10R0FR36
QUANTITY
RN60D10R0FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D10R0FR36
Internal Part NumberEIS-RN60D10R0FR36
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D10R0FR36
Related LinksRN60D1, RN60D10R0FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D10R0FR36 Details Description
Related parts for RN60D10R0FR36
IC SW REG CNTRLR STEP-DWN 8-DIP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 256BGA datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES 510 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 280K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 462V 40KA ENCASED datasheet.pdf
SL-SMT 5.00/03/180 BK 1=250PCS datasheet.pdf
ROUND SPACER #2 POLYSTYRENE 4MM datasheet.pdf
IC REG LDO 1V 0.6A DFN2020-6 datasheet.pdf