Vishay/Dale RN60D1620FR36
RN60D1620FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D1620FR36
Brief Description
RES 162 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D1620FR36.pdf
Availability of RN60D1620FR36
QUANTITY
RN60D1620FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D1620FR36
Internal Part NumberEIS-RN60D1620FR36
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D1620FR36
Related LinksRN60D1, RN60D1620FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D1620FR36 Details Description
Related parts for RN60D1620FR36
CONN PIN 14-20AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 536 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
EMULATOR ACTIVE PROBE datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/8-27NPT 4-20MA datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf
RES 196 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SURFACE LS BELT 1X60" A CRS datasheet.pdf
RELAY TIME ANALG 8A 12-240V DIN datasheet.pdf