Vishay/Dale RN60D1652FBSL
RN60D1652FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60D1652FBSL
Brief Description
RES 16.5K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D1652FBSL.pdf
Availability of RN60D1652FBSL
QUANTITY
RN60D1652FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D1652FBSL
Internal Part NumberEIS-RN60D1652FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D1652FBSL
Related LinksRN60D1, RN60D1652FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D1652FBSL Details Description
Related parts for RN60D1652FBSL
CAP MICA 10PF 0.5PF 1KV 1210 datasheet.pdf
CAP TACTILE SQUARE RED datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM MICROSMP datasheet.pdf
CONN HDR AMP-IN 2POS NATURAL datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
PANEL SIDE 67X19X0.9" UNPNT 1/PR datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 520MA 520 MOHM TH datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
CRYSTAL 6.144000 MHZ datasheet.pdf
CABLE CORE RIBBON/FLEX 8.00MM datasheet.pdf