Vishay/Dale RN60D1652FRSL
RN60D1652FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60D1652FRSL
Brief Description
RES 16.5K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D1652FRSL.pdf
Availability of RN60D1652FRSL
QUANTITY
RN60D1652FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D1652FRSL
Internal Part NumberEIS-RN60D1652FRSL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D1652FRSL
Related LinksRN60D1, RN60D1652FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D1652FRSL Details Description
Related parts for RN60D1652FRSL
CONN PADDLEBRD 14POS VERT 28AWG datasheet.pdf
TXRX MOD 900MHZ FHSS WITH I/O datasheet.pdf
RES SMD 43.2 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE PQ 3.3UH N49 datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 243VC PLAD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
1-1/4" RACEWAY 6' OFFICE WHITE datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 (5 + 4 Coax) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
OSC XO 5.000MHZ CMOS, TTL SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf