Vishay/Dale RN60D1702FR36
RN60D1702FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D1702FR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 17K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D1702FR36.pdf
Availability of RN60D1702FR36
QUANTITY
RN60D1702FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D1702FR36
Internal Part NumberEIS-RN60D1702FR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D1702FR36
Related LinksRN60D1, RN60D1702FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D1702FR36 Details Description
Related parts for RN60D1702FR36
CONN PC PIN CIRC .062DIA TINLEAD datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 1KV NP0 1210 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM SOT23-5 datasheet.pdf
TRANSISTOR UHF PWR LDMOS SOT467C datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
IGBT 600V 78A 337W TO-247 datasheet.pdf
RES 3K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf