Vishay/Dale RN60D1741FRE6
RN60D1741FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D1741FRE6
Brief Description
RES 1.74K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D1741FRE6.pdf
Availability of RN60D1741FRE6
QUANTITY
RN60D1741FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D1741FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60D1741FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D1741FRE6
Related LinksRN60D1, RN60D1741FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D1741FRE6 Details Description
Related parts for RN60D1741FRE6
AC/DC CONVERTER 5V 25W datasheet.pdf