Vishay/Dale RN60D20R0FR36
RN60D20R0FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D20R0FR36
Brief Description
RES 20 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D20R0FR36.pdf
Availability of RN60D20R0FR36
QUANTITY
RN60D20R0FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D20R0FR36
Internal Part NumberEIS-RN60D20R0FR36
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D20R0FR36
Related LinksRN60D2, RN60D20R0FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D20R0FR36 Details Description
Related parts for RN60D20R0FR36
IC OPAMP CURRENT SENSE 8MSOP datasheet.pdf
VARISTOR 900V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
CAP CER 2PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
LED MT SR VERT 1.190" UNIV datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT datasheet.pdf
GEAR REDUCER datasheet.pdf
TOOL CRIMPING POSITIONER 10AWG datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.0082UF RADIAL datasheet.pdf