Vishay/Dale RN60D2371FRE6
RN60D2371FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D2371FRE6
Brief Description
RES 2.37K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D2371FRE6.pdf
Availability of RN60D2371FRE6
QUANTITY
RN60D2371FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D2371FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60D2371FRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.37k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D2371FRE6
Related LinksRN60D2, RN60D2371FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D2371FRE6 Details Description
Related parts for RN60D2371FRE6
CAP ALUM 56UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 9/16-18UNF 1-5V datasheet.pdf
TVS DIODE 8.55VWM DO204AL datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN PIN SPRING LOAD .255 AU SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 4POS datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 500V SCREW datasheet.pdf
IC ISODRIVER 1CH 0.6A SMD datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 229 TYP datasheet.pdf
RES SMD 11.3 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS CABLE SKT datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE datasheet.pdf