Vishay/Dale RN60D26R1FRE6
RN60D26R1FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D26R1FRE6
Brief Description
RES 26.1 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D26R1FRE6.pdf
Availability of RN60D26R1FRE6
QUANTITY
RN60D26R1FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D26R1FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60D26R1FRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D26R1FRE6
Related LinksRN60D2, RN60D26R1FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D26R1FRE6 Details Description
Related parts for RN60D26R1FRE6
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
TRANS NPN 32V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
SENS FIBER OPTIC SCREW SHAPED M6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONN BNC JACK R/A 75 OHM PCB datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 20ppm 13pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
MINI-MZR SHLD PIN STR SGL END datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 130MA 5.8 OHM SMD datasheet.pdf
XDSL5 DS TIP 1.8 X 3.3MM L datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf