Vishay/Dale RN60D3650FBSL
RN60D3650FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60D3650FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 365 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D3650FBSL.pdf
Availability of RN60D3650FBSL
QUANTITY
RN60D3650FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D3650FBSL
Internal Part NumberEIS-RN60D3650FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)365
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D3650FBSL
Related LinksRN60D3, RN60D3650FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D3650FBSL Details Description
Related parts for RN60D3650FBSL
DIP CABLE - HDM40H/AE40M/X datasheet.pdf
CONV DC/DC 1.5V OUT 165W REMOTE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 53A TO220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRPL N-INV SM8 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-5 datasheet.pdf
TRANSDCR VLTAGE 0-50VAC AVRG RMS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
PMI BASE 1 INCAND S6 CANDELBRA datasheet.pdf
XCEDE HD LEFT 2W 3PVH 6COL WK datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE SKT datasheet.pdf