EPCOS (TDK) B43515B0827M
B43515B0827M picture photo
Mfg. Part Number
B43515B0827M
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
B43515B0827M.pdf
Availability of B43515B0827M
QUANTITY
B43515B0827M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43515B0827M
Internal Part NumberEIS-B43515B0827M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package66
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43515
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)190 mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.05A
Impedance230 mOhm
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
Size / Dimension1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max)2.441" (62.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43515B0827M
Related LinksB43515, B43515B0827M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43515B0827M Details Description
Related parts for B43515B0827M
RES SMD 13.3KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CARD EDGE 30POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.004 OHM 1% 5W 11050 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
TI900 0.12MM FOR LXK8-PWXX-0024 datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 390MA 2.51 OHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf