Vishay/Vitramon VJ2225A562KBBAT4X
VJ2225A562KBBAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ2225A562KBBAT4X
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5600PF 100V NP0 2225
Datasheet Download
VJ2225A562KBBAT4X.pdf
Availability of VJ2225A562KBBAT4X
QUANTITY
VJ2225A562KBBAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ2225A562KBBAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ2225A562KBBAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5600pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.226" L x 0.250" W (5.74mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ2225A562KBBAT4X
Related LinksVJ2225A5, VJ2225A562KBBAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ2225A562KBBAT4X Details Description
Related parts for VJ2225A562KBBAT4X
CONN ACC MARKER STRIP PREPRINT datasheet.pdf
HEAT SHRINK DIA BLK 3/64" X 4' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .4MM 44POS datasheet.pdf
RES 15 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1MA 20V datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 6A SYNC 20QFN datasheet.pdf
LED BAR LITE RED 50X15 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE SKT datasheet.pdf