Vishay/Dale RN60D3740FR36
RN60D3740FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D3740FR36
Brief Description
RES 374 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D3740FR36.pdf
Availability of RN60D3740FR36
QUANTITY
RN60D3740FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D3740FR36
Internal Part NumberEIS-RN60D3740FR36
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)374
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D3740FR36
Related LinksRN60D3, RN60D3740FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D3740FR36 Details Description
Related parts for RN60D3740FR36
IC TXRX RS232/RS485/EIA562 24DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.82M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN SOCKET 128POS 4ROW R/A GOLD datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 700V TO220AB datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 450A DO200AA datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X6MM BALL 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 287 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FILT DSUB 25POS M-F ADPTR datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 0.47UF 50V RADIAL datasheet.pdf