Vishay/Dale RN60D3742FRSL
RN60D3742FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60D3742FRSL
Brief Description
RES 37.4K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D3742FRSL.pdf
Availability of RN60D3742FRSL
QUANTITY
RN60D3742FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D3742FRSL
Internal Part NumberEIS-RN60D3742FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)37.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D3742FRSL
Related LinksRN60D3, RN60D3742FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D3742FRSL Details Description
Related parts for RN60D3742FRSL
POT 250 OHM 1/2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
TVS DIODE 400VWM 648VC SMC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 36-SSOP datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5V +/-15V -5V 130W datasheet.pdf
IC FPGA 361 I/O 484FBGA datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS THRU datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 510MA 1.48 OHM datasheet.pdf
LED MATRIX 5X7 2" 590NM YLW datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER TM-I1-12 BLANK datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf