Vishay/Dale RN60D4222FBSL
RN60D4222FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60D4222FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 42.2K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D4222FBSL.pdf
Availability of RN60D4222FBSL
QUANTITY
RN60D4222FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D4222FBSL
Internal Part NumberEIS-RN60D4222FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)42.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D4222FBSL
Related LinksRN60D4, RN60D4222FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D4222FBSL Details Description
Related parts for RN60D4222FBSL
LED YELLOW CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
IC PROFIBUS RS-485 TXRX 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 390K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 3W SMB datasheet.pdf
KNOB POINTER THERMOSET 1/4" datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 05VOUT datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 48.4VC SMCJ datasheet.pdf
OSC XO 62.50MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 5.4405K OHM 0.3W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf