Vishay/Dale RN60D5001FB14
RN60D5001FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D5001FB14
Brief Description
RES 5K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D5001FB14.pdf
Availability of RN60D5001FB14
QUANTITY
RN60D5001FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D5001FB14
Internal Part NumberEIS-RN60D5001FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D5001FB14
Related LinksRN60D5, RN60D5001FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D5001FB14 Details Description
Related parts for RN60D5001FB14
CAP ALUM 3900UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
MOSFET OMNIFET 70V 5A DPAK datasheet.pdf
VINYL DARKBLU 2LAYER .060X30X72" datasheet.pdf
FLKMD50S-RD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC REG USB LDO 150MA 10-UMAX datasheet.pdf
Connector Socket 5 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
FIXED IND 3.5NH 450MA 250 MOHM datasheet.pdf
RELAY RF DPST 500MA 12V datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS PIN datasheet.pdf