Vishay/Dale RN60D5491FB14
RN60D5491FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D5491FB14
Brief Description
RES 5.49K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D5491FB14.pdf
Availability of RN60D5491FB14
QUANTITY
RN60D5491FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D5491FB14
Internal Part NumberEIS-RN60D5491FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D5491FB14
Related LinksRN60D5, RN60D5491FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D5491FB14 Details Description
Related parts for RN60D5491FB14
CAP CER 220PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.25KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-TX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
SCR FAST SW 400V 250A TO200AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf