Vishay/Dale RN60D6490FR36
RN60D6490FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D6490FR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 649 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D6490FR36.pdf
Availability of RN60D6490FR36
QUANTITY
RN60D6490FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D6490FR36
Internal Part NumberEIS-RN60D6490FR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)649
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D6490FR36
Related LinksRN60D6, RN60D6490FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D6490FR36 Details Description
Related parts for RN60D6490FR36
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 900MW datasheet.pdf
IC OSC DUAL FX FREQ PROG 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 2A 59 MOHM TH datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 10% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
IC MCU ARM 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 1W MELF datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf