Vishay/Dale RN60E1202BB14
RN60E1202BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E1202BB14
Brief Description
RES 12K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E1202BB14.pdf
Availability of RN60E1202BB14
QUANTITY
RN60E1202BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E1202BB14
Internal Part NumberEIS-RN60E1202BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E1202BB14
Related LinksRN60E1, RN60E1202BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E1202BB14 Details Description
Related parts for RN60E1202BB14
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
TAPE COPPER FOIL 101.6MMX3.7M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf