Vishay/Dale RN60E1500BRE6
RN60E1500BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E1500BRE6
Brief Description
RES 150 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E1500BRE6.pdf
Availability of RN60E1500BRE6
QUANTITY
RN60E1500BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E1500BRE6
Internal Part NumberEIS-RN60E1500BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E1500BRE6
Related LinksRN60E1, RN60E1500BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E1500BRE6 Details Description
Related parts for RN60E1500BRE6
RES 24K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTER 6A datasheet.pdf
SENSOR MAGNETIC 10-15 A/T SMD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT323 datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 16B 24TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
DIE BNC datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
DGTL ISO 3.75KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-3660-D datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf