Vishay/Dale RN60E1502BRE6
RN60E1502BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E1502BRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E1502BRE6.pdf
Availability of RN60E1502BRE6
QUANTITY
RN60E1502BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E1502BRE6
Internal Part NumberEIS-RN60E1502BRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E1502BRE6
Related LinksRN60E1, RN60E1502BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E1502BRE6 Details Description
Related parts for RN60E1502BRE6
CONN FFC BOTTOM 24POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 500 OHM 20SSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 5MM datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 202MA 1.72 OHM datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 70POS .152M datasheet.pdf
FOOT ELEMENT COLOR: GRAY datasheet.pdf
INDCTR LIGHT datasheet.pdf
CAP 50F -10%, +30% 2.7V T/H datasheet.pdf