Vishay/Dale RN60E1651FB14
RN60E1651FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E1651FB14
Brief Description
RES 1.65K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E1651FB14.pdf
Availability of RN60E1651FB14
QUANTITY
RN60E1651FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E1651FB14
Internal Part NumberEIS-RN60E1651FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E1651FB14
Related LinksRN60E1, RN60E1651FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E1651FB14 Details Description
Related parts for RN60E1651FB14
RES SMD 76.9K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG QD BUCK/LINEAR 16USMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 175A DO205 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 400VAC Y5U RDL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 32POS 1MM datasheet.pdf