Vishay/Dale RN60E2493FB14
RN60E2493FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E2493FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 249K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E2493FB14.pdf
Availability of RN60E2493FB14
QUANTITY
RN60E2493FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E2493FB14
Internal Part NumberEIS-RN60E2493FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)249k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E2493FB14
Related LinksRN60E2, RN60E2493FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E2493FB14 Details Description
Related parts for RN60E2493FB14
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 24V datasheet.pdf
IC MPU/WATCHDG 15-60MS SOT23-6 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 12POS datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 100W 12VDCOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
LED PANEL GRN DIFF SNAP-IN datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR 1.5A 10DFN datasheet.pdf
CAP CER 1600PF 14KV R85 DISK datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 50UH 3.8A 50 MOHM TH datasheet.pdf