Vishay/Dale RN60E2553FRE6
RN60E2553FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E2553FRE6
Brief Description
RES 255K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E2553FRE6.pdf
Availability of RN60E2553FRE6
QUANTITY
RN60E2553FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E2553FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60E2553FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)255k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E2553FRE6
Related LinksRN60E2, RN60E2553FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E2553FRE6 Details Description
Related parts for RN60E2553FRE6
TVS DIODE 12.8VWM DO204AL datasheet.pdf
FIXED IND 6.8MH 90MA 24 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 143K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4300K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 72NH 560MA 470 MOHM datasheet.pdf
BUS-BAR XFRMR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 7A TO-213AA datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf